Joydens Wood

Next Race: Wednesday 30th May 2018 at 7.15pm

Thank you for supporting the most successful Summer Series we have held. Below are the results for the three races.

Congratulations to the overall series winners who were:

Male Open 1st Chris Biddle 2nd Jay Taylor 3rd Adam Hunt

Female Open 1st Renate Blacker 2nd Sarah Cronin 3rd Donna Martin

Male Vets V40 Martin Taylor V50 Graham Maynard V60 Mike Millan

Female Vets V35 Kate Mitchell, V45 Stephanie Wood V55 Susan Beecham

1 77 17:53 Chris Biddle Dartford Harriers (M)  
2 63 19:23 Ted Higgins Bexley AC (M)  
3 166 19:38 Fred Webb Swanley and district (M) M50
4 31 19:48 Adam Hunt Dartford Harriers (M)  
5 15 19:55 Jamie Higgins Bexley AC (M) M40
6 224 20:02 Chris Catchpole Dartford Harriers 32
7 91 20:09 Martin Taylor Paddock Wood (M) M40
8 96 20:29 Jay Taylor   M
9 200 20:52 Paul Collier Bexley AC (M) M50
10 143 21:02 Andrew Archer Istead and Ifield (M) M40
11 218 21:36 Tony Piper Dartford Road Runners 52
12 24 21:47 Philip Carstairs Belgrave Harriers (M) M50
13 12 21:57 Giles Wolfe Orpington Road Runners (M) M40
14 3 22:02 Graham Maynard Cambridge Harriers (M) M50
15 75 22:03 Russell Buchanan Plumstead Runners (M) M40
16 184 22:07 Lawrence Robinson Plumstead Runners (M) M
17 94 22:14 Prem Konieczny   M
18 177 22:18 Laura Portway New Eltham Joggers (F) F
19 92 22:21 Jon Hunter Bexley AC (M) M50
20 231 22:26 Jesse Connor   28
21 19 22:34 Mick Brockwell Orpington Road Runners (M) M50
22 215 22:39 Mike Barron Swanley & Discrict M50
23 119 22:43 Renate Blacker Swanley and district (F) F45
24 205 22:52 Stephen Doran   M
25 79 22:56 Martin Cunningham Petts Wood Runners (M) M50
26 199 23:02 Mick Ellsmore Cambridge Harriers (M) M60
27 185 23:15 Nicole Bonnet Plumstead Runners (F) F35
28 150 23:18 Sean Inman   M40
29 2 23:24 Christine Bond Cambridge Harriers (F) F45
30 72 23:26 Dave Manderscheid   M40
31 90 23:30 Sarah Cronin Dartford Road Runners (F)  
32 207 23:32 Billy Evans    
33 206 23:42 Ross Evans    
34 45 23:44 Mike Millan   M60
35 209 23:54 Adam Gray    
36 186 23:59 Keith Bygrave Plumstead Runners (M) M40
37 22 24:01 Jacqueline King Istead and Ifield (F) F45
38 47 24:04 Hus Kanli    
39 203 24:06 Connor Williamson   M
40 62 24:20 Stephen Burgess Dartford Harriers (M) M40
41 133 24:31 Garry Hadfield Dartford Road Runners (M) M50
42 161 24:35 Darren O'Brien Cambridge Harriers (M) M40
43 232 24:46 Paul Webster Swanley & Discrict  
44 220 24:49 Malcolm Barrett    
45 155 24:50 Charlotte Wood Dartford Road Runners (F)  
46 82 24:52 Andy Dunmall Swanley and district (M) M50
47 204 24:55 G Orlando   M40
48 65 24:56 Paul Ford Cambridge Harriers (M) M50
49 189 25:05 Phillip Sweeting   M40
50 74 25:08 Jessica Dando Dartford Harriers (F)  
51 10 25:20 Michael Boddy Swanley and district (M) M50
52 46 25:23 Koray Kanci   M40
53 41 25:23 Antonio Piado   M40
54 230 25:39 Wendy Baker   F45
55 11 25:40 Paul Plummer   M50
56 51 25:45 Stephanie Wood Dartford Harriers (F) F45
57 210 26:08 Asley Weight   M
58 110 26:12 Anthony Marcham   M50
59 104 26:16 Donna Martin Cambridge Harriers (F)  
60 225 26:17 Cachella Smith Dartford Harriers F
61 34 26:20 John Gillis Istead and Ifield (M) M50
62 125 26:25 Lloyd Berks   M40
63 223 26:33 Tobian Hunt   M
64 44 26:33 Ethan Hawkey Locksbotton Costa Club (M)  
65 142 26:49 Tony Crowley    
66 198 26:54 Kevon Minch Bexley AC (M) M50
67 7 27:03 Paul Moore   (M) M50
68 171 27:06 Mark Aldam   M50
69 14 27:13 Andy Whitnell Bexley AC (M) M40
70 118 27:17 Michael Watson   M50
71 219 27:19 Darren Culverwell Plumstead Runners M40
72 32 27:23 Kate Mitchell Cambridge Harriers (F) F35
73 123 27:29 Keith Dungate Cambridge Harriers (M) M60
74 182 27:33 Gordon Glen   M50
75 217 27:36 Anna Willard Swanley & Discrict F35
76 18 27:39 Susan L Beecham Istead and Ifield (F) F55
77 38 27:47 Jason Beaney Istead and Ifield (M) M50
78 5 27:51 Mark McMillan   M40
79 144 28:03 Christopher Archer    
80 83 28:09 Craig Wicks Swanley and district (M) M40
81 216 28:10 Duncan Dalgleish   M50
82 111 28:11 Jason Down Eynsford RC (M) M40
83 93 28:12 Megan Davis Dartford Road Runners (F) F
84 222 28:16 Damian Gibbs   M40
85 42 28:40 Dean Hawkey   M50
86 21 28:43 Debbie Paggett   F35
87 99 28:51 Brian Downton   M50
88 40 28:57 Helen Fooks Istead and Ifield (F) F45
89 28 29:17 Chris Wait Plumstead Runners (M)  
90 197 29:18 Stacey Crocker Swanley and district (F) F35
91 211 29:31 Clive Fisher Swanley & Discrict M
92 190 29:41 Caroline Judge Dartford Road Runners (F) F35
93 101 30:11 Victoria Ingamells Swanley and district (F) F45
94 33 30:17 Kayley Loft   (F)  
95 122 30:20 Charles Penwarden Eynsford RC (M) M50
96 213 30:41 Peter Hadley Cambridge Harriers M60
97 66 30:45 Angela Ford   F45
98 202 30:56 Lisa Howson Dartford Road Runners F
99 26 30:59 James Williams Plumstead Runners (M) M60
100 16 31:03 Paula Higgins Bexley AC (F) F35
101 20 31:09 Amanda Callow   F45
102 226 31:18 James Callow   M40
103 4 31:35 Maria MacDonald Cambridge Harriers (F) F55
104 141 32:10 Martin Harmen   M40
105 183 32:31 Vanessa Robinson Plumstead Runners (F)  
106 109 32:38 Karen Bardrick Eynsford RC (F) F45
107 6 32:40 Michaela McMillan   F45
108 221 32:42 Victoria Gibbs   F35
109 1 32:43 Elizabeth Nicholson   (F) F45
110 201 34:09 Emma Killick Plumstead Runners F45
111 212 34:52 Amy Fisher Swanley & Discrict F
112 103 35:11 Geraldine Legon Bexley AC (F) F55
113 87 35:28 Sita Dawson Swanley and district (F) F45
114 214 36:32 Zena Harper Swanley & Discrict F55
115 176 36:33 Robert Tidmarsh Swanley and district (M) M50
116 208 37:11 Gengis Kemel   M50
117 9 37:59 Jacqueline Boddy Swanley and district (F) F45
118 70 38:44 Andrea Mangold   F45
119 168 38:48 Rachel Bignell Dartford Road Runners (F) F45

 

 

 

 

 Here are the resultsFor Race 2:

  Individual prizes
1st Chris Biddle
2nd James MacDonald
3rd Jay Taylor
1st F Laura Portway
2nd F Renate Blacker
3rd F Nicole Bonnet
M40 Martin Taylor
M50 Fred Webb
M60 Mike Millan
F35 Kate Mitchell
F45 Sally Haffenden
F55 Susan L Beecham

 

1 77 18:17 Chris Biddle Dartford Harriers (M)  
2 180 18:26 James MacDonald Cambridge Harriers (M)  
3 96 19:25 Jay Taylor    
4 31 19:50 Adam Hunt Dartford Harriers (M)  
5 91 19:54 Martin Taylor Paddock Wood (M) M40
6 166 20:05 Fred Webb Swanley and district (M) M50
7 39 20:30 Simon Parrin Istead and Ifield (M)  
8 154 20:31 Steve Jarvis Dartford Road Runners (M) M40
9 169 20:35 Steven Daley Beckenham (M) M50
10 59 20:52 Paul Dawes Dartford Harriers (M) M40
11 195 20:54 Stuart Matthews White Oak Tri (M) M40
12 78 20:58 Paul Roberts Swanley and district (M)  
13 3 21:19 Graham Maynard Cambridge Harriers (M) M50
14 196 21:22 Luke Ford    
15 15 21:28 Jamie Higgins Bexley AC (M) M40
16 94 21:42 Prem Konieczny    
17 24 21:46 Philip Carstairs Belgrave Harriers (M) M50
18 19 22:05 Mick Brockwell Orpington Road Runners (M) M50
19 12 22:05 Giles Wolfe Orpington Road Runners (M) M40
20 152 22:24 Nigel Haffenden Blackheath and Bromley (M) M50
21 177 22:25 Laura Portway New Eltham Joggers (F)  
22 75 22:28 Russell Buchanan Plumstead Runners (M) M40
23 119 22:36 Renate Blacker Swanley and district (F) F45
24 191 22:58 Daniel Cunningham    
25 185 23:05 Nicole Bonnet Plumstead Runners (F) F35
26 170 23:09 Malcolm Parsons Swanley and district (M) M50
27 186 23:13 Keith Bygrave Plumstead Runners (M) M40
28 150 23:16 Sean Inman   M40
29 127 23:23 Stephen Lawrence Bexley AC (M) M40
30 90 23:35 Sarah Cronin Dartford Road Runners (F)  
31 45 23:43 Mike Millan   M60
32 117 23:44 Mark Hawkings   M50
33 184 23:47 Lawrence Robinson Plumstead Runners (M)  
34 65 24:18 Paul Ford   M50
35 179 24:21 Laura Crane Bexley AC (F)  
36 133 24:23 Garry Hadfield Dartford Road Runners (M) M50
37 55 24:25 Serkan Bilal   M40
38 71 24:31 Richard Vero Plumstead Runners (M) M50
39 164 24:34 Ciaran Goddard    
40 153 24:37 Chloe Haffenden    
41 151 24:39 Sally Haffenden Blackheath and Bromley (F) F45
42 106 24:41 Ekrem Ciftci    
43 192 24:50 Joseph Cunningham   M40
44 160 24:59 Graham Hunt Swanley and district (M) M40
45 189 25:02 Phillip Sweeting   M40
46 187 25:03 Eliza Lawrence Bexley AC (F)  
47 62 25:06 Stephen Burgess Dartford Harriers (M) M40
48 161 25:16 Darren O'Brien Cambridge Harriers (M) M40
49 157 25:23 Graham Brown Plumstead Runners (M) M50
50 10 25:30 Michael Boddy Swanley and district (M) M50
51 147 25:34 Rob O'Halloran   M40
52 142 25:36 Tony Crowley    
53 51 25:43 Stephanie Wood Dartford Harriers (F) F45
54 178 25:44 John Burcham Eynsford RC (M) M50
55 11 25:52 Paul Plummer   M50
56 115 25:58 Rebecca Watson    
57 174 26:04 Peter Basham   M40
58 155 26:08 Charlotte Wood Dartford Road Runners (F)  
59 194 26:09 Mathew Woolston Swanley and district (M) M40
60 181 26:14 Matt Glen    
61 14 26:27 Andy Whitnell Bexley AC (M) M40
62 34 26:35 John Gillis Istead and Ifield (M) M50
63 83 26:46 Craig Wicks Swanley and district (M) M40
64 44 26:50 Ethan Hawkey Locksbotton Costa Club (M)  
65 45 26:51 Mike Millan   M60
66 162 26:52 Leslie Howsen Bexley AC (M) M50
67 111 27:05 Jason Down Eynsford RC (M) M40
68 158 27:06 Kimi Turna Plumstead Runners (M)  
69 126 27:22 Gary Shaw   M50
70 104 27:27 Donna Martin Cambridge Harriers (F)  
71 32 27:32 Kate Mitchell Cambridge Harriers (F) F35
72 171 27:34 Mark Aldam   M50
73 182 27:43 Gordon Glen   M50
74 118 27:52 Michael Watson   M50
75 156 27:58 Michael Boffa Dartford Road Runners (M)  
76 38 28:00 Jason Beaney Istead and Ifield (M) M50
77 28 28:21 Chris Wait Plumstead Runners (M)  
78 123 28:28 Keith Dungate Cambridge Harriers (M) M60
79 145 28:32 Chantelle McGinty   F35
80 163 28:40 Jessica Howdon Plumstead Runners (F)  
81 98 29:02 Colin Honour SLGR (M) M60
82 188 29:16 Emma brown Dartford Road Runners (F) F35
83 197 29:19 Stacey Crocker Swanley and district (F) F35
84 18 29:39 Susan L Beecham Istead and Ifield (F) F55
85 42 29:40 Dean Hawkey   M50
86 40 29:42 Helen Fooks Istead and Ifield (F) F45
87 193 29:45 Helen Graves Dartford Road Runners (F)  
88 20 29:50 Amanda Callow   F45
89 21 29:51 Debbie Paggett   F35
90 105 29:58 Claire Williams   F45
91 190 29:59 Caroline Judge Dartford Road Runners (F) F35
92 99 30:01 Brian Downton   M50
93 97 30:15 Sarah Honour SLGR (F)  
94 112 30:28 Louise Baker Orpington Road Runners (F) F45
95 101 30:34 Victoria Ingamells Swanley and district (F) F45
96 167 30:38 Garry Hignell Dartford Road Runners (M) M40
97 168 30:40 Rachel Bignell Dartford Road Runners (F) F45
98 4 30:45 Maria MacDonald Cambridge Harriers (F) F55
99 25 30:47 Adrian Grant Reigate Male Jpggers (M) M50
100 26 30:49 James Williams Plumstead Runners (M) M60
101 66 30:56 Angela Ford   F45
102 33 31:06 Kayley Loft   (F)  
103 176 31:21 Robert Tidmarsh Swanley and district (M) M50
104 8 31:26 Tracy Daniels Dartford Road Runners (F) F45
105 16 31:28 Paula Higgins Bexley AC (F) F35
106 1 31:39 Elizabeth Nicholson   (F) F45
107 109 31:52 Karen Bardrick Eynsford RC (F) F45
108 6 32:30 Michaela McMillan   F45
109 5 32:31 Mark McMillan   M40
110 84 33:04 Jane Goddard Swanley and district (F) F45
111 141 33:21 M. Harman   M40
112 173 33:46 Janice Wand Bexley AC (F) F45
113 175 33:47 Jame Basham   F45
114 124 34:34 Stephanie Dungate Cambridge Harriers (F) F55
115 103 34:41 Geraldine Legon Bexley AC (F) F55
116 159 35:13 Jennifer Madden Plumstead Runners (F)  
117 87 36:06 Sita Dawson Swanley and district (F) F45
118 183 36:07 Vanessa Robinson Plumstead Runners (F)  
119 23 36:29 Michael Clark Cambridge Harriers (M) M60
120 165 37:47 Terry Groom   M40
121 9 38:15 Jacqueline Boddy Swanley and district (F) F45
122 172 38:18 Louise Smith Plumstead Runners (F) F45

 

 

Race 1 Results

Thank you to everyone that took part in the first race. A record turn out. Here are the details of the winners in the various categories, and below that is the full set of results.

1st Ronnie Stowell
2nd Ted Higgins
3rd Chris Biddle
1st F Renate Blacker
2nd F Christine Bond
3rd F Jacqueline King
M40 Dylan Beaver
M50 Mark Simmonds
M60 Mike Millan
F35 Nicola Mooney
F45 Stephanie Wood
F55 Susan L Beecham
1 58 17:47 Ronnie Stowell Bexley AC (M)  
2 63 17:56 Ted Higgins Bexley AC (M)  
3 77 18:08 Chris Biddle Dartford Harriers (M)  
4 57 19:21 Matthew Crane Bexley AC (M)  
5 96 19:41 Jay Taylor    
6 29 19:48 Dylan Beaver Dartford Harriers (M) M40
7 37 19:51 Mark Simmonds Istead and Ifield (M) M50
8 91 19:56 Martin Taylor Paddock Wood (M) M40
9 31 20:04 Adam Hunt Dartford Harriers (M)  
10 39 20:20 Simon Parrin Istead and Ifield (M)  
11 136 20:24 Joe Cumberland    
12 143 20:26 Andrew Archer Istead and Ifield (M) M40
13 59 20:57 Paul Dawes Dartford Harriers (M) M40
14 78 21:08 Paul Roberts Swanley and district (M)  
15 3 21:13 Graham Maynard Cambridge Harriers (M) M50
16 76 21:21 Jesse Connor    
17 79 21:25 Martin Cunningham Petts Wood Runners (M) M50
18 50 21:44 Jay Smth Dartford Road Runners (M)  
19 94 21:45 Prem Konieczny    
20 24 21:51 Philip Carstairs Belgrave Harriers (M) M50
21 92 21:53 Jon Hunter Bexley AC (M) M50
22 12 22:10 Giles Wolfe Orpington Road Runners (M) M40
23 19 22:13 Mick Brockwell Orpington Road Runners (M) M50
24 146 22:29 Anthony Mcginty   M40
25 102 22:45 Antony Smith   M40
26 89 22:52 Paul Millbank   M40
27 75 22:53 Russell Buchanan Plumstead Runners (M) M40
28 119 23:00 Renate Blacker Swanley and district (F) F45
29 54 23:08 Daniel Vero Plumstead Runners (M)  
30 2 23:14 Christine Bond Cambridge Harriers (F) F45
31 127 23:14 Stephen Lawrence Bexley AC (M) M40
32 36 23:21 Clem Dixon Cambridge Harriers (M) M50
33 22 23:33 Jacqueline King Istead and Ifield (F) F45
34 53 23:48 Andy  Vero Plumstead Runners (M) M40
35 65 23:50 Paul Ford   M50
36 135 23:53 Lucy Hunt Cambridge Harriers (F)  
37 113 23:56 David Best Dartford Road Runners (M) M40
38 45 23:58 Mike Millan   M60
39 90 24:03 Sarah Cronin Dartford Road Runners (F)  
40 116 24:26 Rocco Paone    
41 62 24:27 Stephen Burgess Dartford Harriers (M) M40
42 115 24:29 Rebecca Watson    
43 47 24:32 Hus Kanli    
44 139 24:38 Catherine Martin Cambridge Harriers (F)  
45 74 24:40 Jessica Dando Dartford Harriers (F)  
46 144 24:42 Christopher Archer    
47 82 24:45 Andy Dunmall Swanley and district (M) M50
48 85 24:49 Chris Gosden Bexley AC (M) M50
49 129 24:52 Rob Giovanelli    
50 71 24:53 Richard Vero Plumstead Runners (M) M50
51 117 24:54 Mark Hawkings   M50
52 41 :01 Antonio Piado   M40
53 49 25:04 Osman Ertosun   M50
54 133 25:05 Garry Hadfield Dartford Road Runners (M) M50
55 106 25:09 Ekrem Liftli    
56 10 25:12 Michael Boddy Swanley and district (M) M50
57 95 25:13 Nicola Mooney Dartford Road Runners (F) F35
58 128 25:18 David Ellard   M50
59 110 25:20 Anthony Marcham   M50
60 104 25:22 Donna Martin Cambridge Harriers (F)  
61 56 25:23 Brian Crane Bexley AC (M) M40
62 27 25:30 Scott Wickes    
63 88 25:39 Ian Martin Dartford Road Runners (M)  
64 72 25:43 Dave Manderscheid   M40
65 150 25:45 Sean Inman   M40
66 80 25:48 Harry Needham Swanley and district (M)  
67 55 25:49 Serkan Bilal   M40
68 11 25:52 Paul Plummer   M50
69 14 25:59 Andy Whitnell Bexley AC (M) M40
70 125 26:16 Lloyd Berks   M40
71 147 26:17 Ron O'Halloran   M40
72 7 26:36 Paul Moore   (M) M50
73 130 26:55 Katreena Giovanelli   F35
74 142 20:01 Tony Crowley    
75 34 27:03 John Gillis Istead and Ifield (M) M50
76 126 27:07 Gary Shaw   M50
77 100 27:12 John Phillips   M50
78 83 27:15 Craig Wicks Swanley and district (M) M40
79 93 27:16 Megan Davis Dartford Road Runners (F)  
80 118 27:27 Michael Watson   M50
81 86 27:29 Alex Northover   F35
82 46 27:31 Koray Kanci   M40
83 32 27:33 Kate Mitchell Cambridge Harriers (F) F35
84 137 27:49 Christina Arnold Swanley and district (F) F35
85 21 27:53 Debbie Paggett   F35
86 28 27:56 Chris Wait Plumstead Runners (M)  
87 145 27:58 Chantelle McGinty   F35
88 35 28:06 Mark Baker Eynsford RC (M) M40
89 73 28:13 Terry Wardale Bexley AC (M) M50
90 5 28:19 Mark McMillan   M40
91 111 28:22 Jason Down Eynsford RC (M) M40
92 18 28:24 Susan L Beecham Istead and Ifield (F) F55
93 38 28:25 Jason Beaney Istead and Ifield (M) M50
94 107 28:34 Shaun Edwards SLGR (M) M60
95 123 28:55 Keith Dungate Cambridge Harriers (M) M60
96 44 29:10 Ethan Hawkey Locksbotton Costa Club (M)  
97 43 29:10 Hayden Riley Locksbotton Costa Club (M)  
98 48 29:19 Sami Ertosun    
99 132 29:22 Terry Phillips   M40
100 138 29:37 Robert Myers Swanley and district (M) M50
101 42 39:44 Dean Hawkey   M50
102 131 29:46 Brenda Phillips   F55
103 51 29:48 Stephanie Wood Dartford Harriers (F) F45
104 26 29:54 James Williams Plumstead Runners (M) M60
105 120 29:55 Harry Cambridge    
106 148 30:05 Denise Peeweh   F45
107 16 30:06 Paula Higgins Bexley AC (F) F35
108 81 30:09 Olivia Willard Swanley and district (F)  
109 112 30:12 Louise Baker Orpington Road Runners (F) F45
110 105 30:19 Claire Williams   F45
111 99 30:20 Brian Downton   M50
112 4 30:22 Maria MacDonald Cambridge Harriers (F) F55
113 109 30:27 Karen Bardrick Eynsford RC (F) F45
114 40 30:29 Helen Fooks Istead and Ifield (F) F45
115 25 30:37 Adrian Grant Reigate Male Jpggers (M) M50
116 101 30:51 Victoria Ingamells Swanley and district (F) F45
117 64 30:56 Kyrrie Rostek Dartford Road Runners (F)  
118 122 30:59 Charles Penwarden Eynsford RC (M) M50
119 141 31:11 M. Harman   M40
120 66 31:16 Angela Ford   F45
121 8 31:31 Tracy Daniels Dartford Road Runners (F) F45
122 140 31:36 Anna Rowland Cambridge Harriers (F) F55
123 149 31:41 Joanna Child    
124 33 31:51 Kayley Loft   (F)  
125 30 31:57 Kevin Ladley Swanley and district (M) M50
126 60 32:04 Jack Hawksley    
127 61 32:05 Gary Wright Bexley AC (M) M40
128 6 32:07 Michaela McMillan   F45
129 114 32:09 Ken Grist Swanley and district (M) M60
130 97 32:11 Sarah Honour SLGR (F)  
131 98 32:12 Colin Honour SLGR (M) M60
132 124 32:28 Stephanie Dungate Cambridge Harriers (F) F55
133 1 32:50 Elizabeth Nicholson   (F) F45
134 108 32:54 Angela Cawley   F35
135 84 33:16 Jane Goddard Swanley and district (F) F45
136 134 33:44 Tracy Hunt Cambridge Harriers (F) F45
137 52 34:40 Donna Vero Plumstead Runners (F) F45
138 121 34:47 Alistair Miller   M40
139 103 35:44 Geraldine Legon Bexley AC (F) F55
140 23 36:04 Michael Clark Cambridge Harriers (M) M60
141 9 37:04 Jacqueline Boddy Swanley and district (F) F45
142 87 37:07 Sita Dawson Swanley and district (F) F45
143 70 38:48 Andrea Magold   F45
144 67 38:49 Lisa Histed   F45
145 69 44:48 Megan Magold    
146 68 44:50 Priya Basi    

Dartford Road Runners hold a midweek 5K Summer Series in the picturesque Joydens Wood. The races are held on the last Wednesday of May June and July.. Each 5K race is run over a different course, each of which take place on the trails within the woods. Races are open to all abilities and start at 7.15pm sharp. The cost for each race is £6 per race or £15 for the series. We accept postal entries in advance, and are equally happy to receive your entry on the day. 

The dates for the 2017 races are: 31st May, 28th June and 26th July. There are prizes at each race and for the overall series winners along with spot prizes for every 10th finisher.

 

A cake stall and water station are available at the finish area, however given the setting there are no toilets or changing facilities.

Entrance to the woods is between 176-178 Summerhouse Drive, Joydens Wood, Kent, DA2 7PB. It takes approximately 10 minutes to walk to the start from the woods entrance. In order to preserve the woods there is no onsite parking. Please park in Summerhouse Drive/surrounding roads, showing consideration to local residents.

These races cannot be held without the support of the Woodlands Trust who control the woods and to whom we give a donation from the revenue raised to help towards the continued upkeep of the woods.